Brusnice a ich priaznivé účinky na močové cesty

Pálenie, rezanie pri močení či neustále nutkanie na močenie? Ide o hlavné prejavy infekcie močových ciest, zvyčajne spôsobené baktériou E. coli. Dôležité je zvoliť včasnú a vhodnú terapiu. Základom je nielen brániť baktériám ich prichyteniu a množeniu v močových cestách, ale aj podporiť ich vyplavenie z organizmu.

Čoraz častejšou príčinou návštevy lekárne či lekára sa stáva nekomplikovaná infekcia močových ciest, ktorá postihuje všetky vekové skupiny. Infekciou môžu byť postihnuté ako dolné, tak aj horné močové cesty. Ak ide o infekciu horných močových ciest, postihnuté sú obličky. V prípade dolných močových ciest sa objavuje cystitída (zápal močového mechúra) alebo zápal lokalizovaný v močovej rúre.

Pôvodcami infekcií močových ciest sú zvyčajne baktérie, ktoré osídľujú oblasť pošvy či konečníka. Ide predovšetkým o kmeň E. coli, baktériu, ktorá je fyziologickou súčasťou črevnej flóry človeka. Menej častými pôvodcami sú aj baktérie Staphylococcus saprofyticus, Klebsiella spp., Proteus mirabilis, Enterobacter spp. a enterokoky. Náchylnejšími na vznik infekcie sú ženy, v dôsledku kratšej močovej rúry a zároveň blízkej lokalizácie konečníka a močovej rúry. K rozvinutiu infekcie prispieva nedostatočný pitný režim, kedy baktérie nie sú pravidelne vyplavované z močového mechúra a ďalej sa v močovom mechúri množia.

AKÉ SÚ TYPICKÉ PREJAVY ZÁPALU MOČOVÝCH CIEST?

Časté močenie, pri ktorom pociťujeme pálenie, či rezanie, rovnako ako aj nutkanie na močenie, jednoznačne signalizujú zápal dolných močových ciest. Pridružiť sa môže aj zvýšená teplota do 38°C a pri nekomplikovanej cystitíde v moči sa nám objavuje krv (hematúria).

V prípade postihnutia horných močových ciest, predovšetkým obličiek, sa objavuje nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, prípadne chrbta (najmä bedrová oblasť). Ďalším typickým klinickým prejavom je horúčka, taktiež slabosť a vyčerpanosť. V prípade, že zápal obličiek pochádza z dolných močových ciest objavujú sa problémy pri močení – pálenie, rezanie.

KEDY NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?

Návštevu lekára si vyžaduje stav, keď sa objavuje bolestivé močenie a silné pálenie pri močení. Lekára treba ihneď navštíviť, ak sa nám v moči objaví krv, máme horúčku, triašku, či zvraciame.

LIEČBA

Akútny zápal močových ciest je spôsobený najčastejšie baktériou, preto lekár zvolí hneď antibiotickú liečbu. Úľava nastane už v priebehu niekoľkých dní užívania, pričom dĺžka liečby je približne 5 dní. Je potrebné si pamätať, že antibiotiká zvyšujú riziko vzniku antimikrobiálnej rezistencie (odolnosť voči liečivu) a redukujú množstvo prospešných baktérií v črevách. Popri liečbe antibiotikami sa odporúča užívanie probiotík, čo má pri infekciách močových ciest o to väčší význam.

 

*Výživový doplnok PRO-BIO Premium ako komplex 10 kmeňov bifidobaktérií a laktobacilov. Obohatený o rozpustnú vlákninu, inulín (psyllium).

Probiotiká

V poslednej dobe sa často spomínajú laktobacilybifidobaktérie. Ide o skupiny prospešných živých mikroorganizmov označovaných ako probiotické mikroorganizmy, ktoré osídľujú sliznicu gastrointestinálneho traktu.  Sú významnou súčasťou nielen tráviaceho, ale aj imunitného systému. Vhodnou formou probiotík je ich kombinácia s prebiotikami, ktoré sú v podstate živinami, resp. potravou pre probiotiká.

Pre efektívnejšiu liečbu zápalov močových ciest je vhodné popri antibiotickej liečbe zvoliť aj nefarmakologickú terapiu – voľnopredajné liečivé prípravky na prírodnej báze. Taktúto liečbu môžno zahájiť aj v prípade skorých fáz infekcie (bez návštevy lekára), keď človek pociťuje diskomfort pri častom močení.

Prvotnou a azda jedinou prospešnou voľbou terapie sú brusnice. Veľkým plusom je ich antimikrobiálna aktivita založená na viacerých  mechanizmoch účinku. Zlúčeniny zodpovedné za ich biologickú aktivitu sú často zložité a je nepravdepodobné, že si na ne baktérie vyvinú rezistenciu, na rozdiel od antibiotík.

Pozitívne ovplyvňujú priebeh infekcie močových ciest tým, že mechanicky zabraňujú prichyteniu E. coli a jej následnému premnoženiu. Pri infekciách močových ciest sa odporúča siahnuť po bylinných zmesiach s brusnicami. Vhodná je kombinácia so zlatobyľou obyčajnou, ktorá pôsobí protizápalovo. Podporuje celkovo močové ústrojenstvo, ako močové cesty, tak aj obličky. Je charakteristická močopudnými účinkami, čím prispieva k prečisteniu močových ciest. Dokonca môže mať pozitívny efekt aj pri piesku v obličkách.

 

 

K rýchlejšiemu dosiahnutiu úľavy je potrebné dodržiavať dostatočný pitný režim, aby sa všetky „zlé baktérie“ dostali z močových ciest von. Ide taktiež o určitú formu prevencie pred vznikom infekcie. Dostatočnú hydratáciu organizmu je vhodné zabezpečiť pitím čajových zmesí brusníc so zdraviu-prospešnými bylinkami. Na močové cesty priaznivo pôsobí vres obyčajný, ktorý disponuje protizápalovým a močopudným účinkom. Podobne ako zlatobyľ obyčajná, aj vres sa môže používať pri zápaloch dolných močových ciest ako aj pri zápaloch obličiek, či obličkových kameňoch. Dokonca pôsobí na močové ústrojenstvo dezinfekčne. Nápomocné sú aj bylinky ako praslička roľná , medvedica lekárska a žihľava dvojdomá.

 

BRUSNICE A TEHOTNÉ ŽENY?

Tehotné ženy by mali navštíviť lekára ihneď pri akýchkoľvek príznakoch signalizujúcich infekciu močových ciest. Avšak užívanie brusníc počas tehotenstva sa javí ako bezpečná doplnková liečba.

 

ZOPÁR RÁD AKO PREDCHÁDZAŤ INFEKCIÁM MOČOVÝCH CIEST

  • zvýšený prísun tekutín (2 l denne)
  • po pohlavnom styku sa vymočte, aby sa spláchli prípadné baktérie z močových ciest
  • neodkladajte močenie
  • noste bavlnenú spodnú bielizeň
  • dodržujte hygienu (po toalete, po pohlavnom styku) a nepoužívajte dráždivé sprchové gély, ktoré môžu narúšať pošvovú mikroflóru
  • po toalete sa utierajte správnym smerom (spredu dozadu)
  • siahnite po bylinných čajoch, príp. doplnkov výživy s obsahom brusníc, ktoré prispievajú k zdraviu vašich močových ciest