TOPlist

1

1 2 3 4 6 7 8 9 11 12 13 20 21 14 10 15 16 17 18 5a 2a

Poradenstvo

Obsah rubriky

Chrípka

Probiotiká

Nepodceňujte príznaky chrípky.

Na rozdiel od prechladnutia nás môže chrípka nepekne potrápiť aj niekoľko týždňov, najmä vtedy, ak sa nebudeme správne liečiť.

Ide o vysoko nákazlivé vírusové ochorenie s nečakaným začiatkom, vysokou horúčkou a napadnutím dýchacích ciest. Pravidelne bývajú prítomné bolesti svalov a kĺbov, prípadne bolesti hlavy. Prenos ochorenia sa uskutočňuje kvapôčkovou nákazou a inkubačná doba je 1 – 3 dni. Toto ochorenie sa od iných ochorení dýchacieho systému líši tým, že na začiatku prevládajú celkové príznaky a príznaky zo strany dýchacieho systému sa pridružia až neskôr. Chrípka je riziková najmä svojimi komplikáciami ako je napríklad postihnutie srdca alebo nervového systému, zápal pľúc.

Prečo vznikne?

Ochorenie spôsobuje orthomyxovírus, ktorého typickou vlastnosťou je veľká premenlivosť (variabilita) antigénnych vlastností (vlastnosti, ktoré v tele vyvolávajú tvorbu protilátok). Táto variabilita spôsobuje opakované epidémie v 1-3 ročných intervaloch (menšie zmeny v antigénnych vlastnostiach = drift) alebo pandémie v asi 10-ročných intervaloch (zásadné zmeny antigénnej štruktúry = shift).

Prenáša sa slinami, dýchaním, kýchaním, kašľaním, dotykmi špinavých rúk, materským mliekom.

Podpora liečby chrípky


CESNAK

Dva na jemno pokrájané strúčiky zapite pohárom vody – dávku zopakujte 2-3 krát denne. V žiadnom prípade neužívajte surový cesnak nalačno. Alternatíva: cesnakové tobolky alebo kapsule. Cesnak neužívajte spolu s probiotikami – dramaticky zhorší ich vyhliadky na prežitie.

SELÉN

100-200 mcg denne prvých 5-7 dní, potom ešte týždeň 100 mcg/deň.

PROBIOTIKÁ

4-10 miliárd baktérií v jednej dávke 3 x denne s jedlom.

LIEČIVÉ BYLINKY

Cmúľajte skorocelové pastilky s materinou dúškou bez cukru každé 3-4 hodiny.

VITMÍN C

200-500 mg s každým denným jedlom – len ak nemôžete prijímať prirodzené zdroje vitamínu.

ZINOK

Počas prvých troch dní infekcie cmúľajte pastilky s obsahom zinku 5-15 mg každé 3-4 hodiny alebo užívajte zinok v tabletách 50-100 mg denne prvých 7 dní, potom 30 mg/deň. Zinok neužívajte spolu s citrusmi alebo šťavami z citrusov – oslabujú jeho účinok.

V zahraničí už existuje aj úspešne odskúšaný zinok vo forme gélového spreju do nosa – veľmi účinne podporuje liečbu infekcií horných dýchacích ciest.

Pri týchto zvýšených dávkach je osobitne dôležité, aby ste uprednostnili pikolinát alebo glukanát zinku, pretože síran železnatý dráždi žalúdok.

Probiotiká

Obnoviť črevnú mikroflóru po užívaní antibiotík nie je vôbec zložité. Povieme vám, ako na to.

Jeseň a zima sú rajom pre spotrebu antibiotík. Tie nás síce ľahko vyliečia z angín i ďalších neduhov, zároveň však po sebe zanechajú v našom tele tak trochu spúšť. Ničia totiž aj prospešné baktérie: laktobacily a bifidobaktérie, ktoré sa nachádzajú v črevách.

Črevná mikroflóra

Laktobacily a bifidobaktérie sú mikroorganizmy, ktoré tvoria prirodzenú črevnú mikroflóru, riadia správnu činnosť čriev a sú kľúčové nielen pre harmonické trávenie. Ak ich ale črevná mikroflóra neobsahuje dostatok, črevá nepracujú správne, čo vedie k dlhodobým tráviacim ťažkostiam. Ich nedostatok sa môže prejaviť aj ďalšími, zdanlivo nesúvisiacimi príznakmi, keďže viac ako polovica všetkých imunitných buniek organizmu sa nachádza práve v črevách.

Ak nemáme v poriadku imunitu, stávame sa ľahkým terčom pre napadnutie choroboplodnými organizmami. Ak teda imunitu po dobratí antibiotík nedáme čo najrýchlejšie do poriadku, môže sa nám stať, že čoskoro budeme brať ďalšie antibiotiká kvôli opakovanej angíne či iným bakteriálnym infekciám. Preto sa odporúča neváhať s obnovou črevnej mikroflóry.

Probiotiká sú obsiahnuté v našej prirodzenej strave, napríklad v jogurtoch, kyslých mliečnych výrobkoch, kvasenej zelenine a v potravinách obohatených o laktobacily a bifidobaktérie. Ich vhodným zdrojom sú v súčasnej dobe výživové doplnky, a to vzhľadom k špeciálnemu zloženiu obsiahnutých kmeňov, vysokému obsahu prospešných baktérií a ľahkej aplikácii.

Odborníci dospelým aj deťom odporúčajú užívať spolu s antibiotikami aj laktobacily a bifidobaktérie. Je vhodné ich nasadiť hneď na začiatku liečby antibiotikami a po jej ukončení ich užívať ešte aspoň týždeň. Každopádne, ani ich dlhodobé užívanie nie je vôbec na škodu.

Obnoviť črevnú mikroflóru po užívaní antibiotík teda nie je vôbec zložité :-)

INFORMÁCIA PRE PACIENTOV

Čo sú probiotiká?
Telu prospešné mikroorganizmy, ktoré žijú v tráviacom trakte človeka od jeho narodenia.

Ako účinkujú?
Pri ich dostatočnom počte sú schopné zlepšiť trávenie, obranyschopnosť organizmu, podieľajú sa na tvorbe vitamínov a účinkujú proti stresu, zápalu, u niektorých boli dokázané
aj protirakovinové a protisklerotické účinky.  

Kde sa nachádzajú probiotiká?
Ich zdrojom sú predovšetkým mliečne výrobky, nepasterizovaná bryndza, ale aj niektoré rastliny.

Prečo potrebujeme užívať probiotiká?
Počet probiotických baktérii v čreve nie je stále taký, ako organizmus potrebuje na správne trávenie a dobrú imunitu, pretože ich ničia antibiotiká a cudzorodé látky, ktoré sa do tela človeka dostanú konzumovanou potravou (napr. pesticídy, ktorými sa ošetruje ovocie a zelenina probiotiká rapídne ničia).

Ako si vybrať z ponuky probiotík?
Môžete sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom, ktorí Vám pri Vašom ochorení odporučia tie najvhodnejšie alebo si vybrať také, ktoré obsahujú čo najviac kmeňov v dostatočne vysokom počte (niekoľko desiatok miliárd živých baktérii), čo pokrýva široké spektrum ochorení, pri ktorých účinkujú.  

Prečo 10 PRO - BIO?
Obsahuje 10 kmeňov probiotických baktérii v koncentrácii viac ako 20 miliárd kmeňov v odporúčanej dennej dávke. Je obohatený o inulín, čo je prebiotická vláknina rastlinného pôvodu, ktorá zvyšuje účinnosť probiotík v tenkom čreve.

10 PRO - BIO obsahuje
Bifidobacterium bifidum – chráni črevnú sliznicu pred poškodením, zlepšuje jej imunitnú odpoveď, podieľa sa na tvorbe vitamínov (B12, biotin, K2) ATB ho drasticky ničia, preto
ho počas ATB kúry a po nej treba obnoviť, podobný účinok naň majú pesticídy (konzumácia
chemicky ošetrených plodín zeleniny a ovocia)

Bifidobacterium breve – zlepšuje črevnú imunitnú odpoveď pri alergiách, trávi cukry, podieľa sa na tvorbe kyseliny octovej a mliečnej, zlepšuje trávenie, urýchľuje ústup infekčných hnačiek

Bifidobacterium longum – má ochranný účinok na črevo, zlepšuje trávenie, pôsobí na znižovanie cholesterolu, predpokladá sa jeho protistresový a protirakovinový účinok

Lactobacillus acidophilus – účinkuje proti bakteriálnej infekcii, zabraňuje chronickej zápche

Lactobacillus casei – účinkuje proti hnačkám detí aj dospelých, hnačkám cestovateľov, aj hnačkám pri nešpecifických črevných zápaloch (ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe) alebo laktózovej intolerancii, či proti helicobacteru pylori, pomáha pri urogenitálnych zápaloch

Lactobacillus plantarum – vytvára črevnú ochrannú bariéru a zabraňuje preniknutiu nebezpečných baktérii do steny čreva, účinkuje pri syndróme dráždivého čreva a nešpecifických črevných zápaloch (ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe), podporuje správne osídlenie pôrodných ciest baktériami u tehotných, čo má radikálny vplyv na imunitu novorodenca

Lactobacillus rhamnosus – pôsobí preventívne proti hnačkám, pri syndróme dráždivého čreva alebo po chemoterapii

Lactobacillus lactis – zabraňuje rastu chorobných baktérii v čreve, podporuje rast iných
laktobacilov, účinkuje pri nešpecifických črevných zápaloch (ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe).  

Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus – patria k rastlinným probiotikám, urýchľujú rast lactobacillus acidophilus, L. bulgaricus má protirakovinové a protisklerotické účinky.

Rady pacientom pri poruchách trávenia poskytujeme na www.gastroenterolog.com

INFORMÁCIE PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

„Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré ak sú podávané v dostatočných množstvách, majú preukázateľne pozitívny efekt na prijímateľa". (WHO 2002)

—  Prebiotiká
všetky látky, ktoré pomáhajú probiotikám, teda zdraviu prospešným mikroorganizmom v ich pozitívnom pôsobení.

—  Synbiotiká
sú látky (požívatiny), ktoré obsahujú prebiotiká aj probiotiká


Mechanizmus účinku probiotík

—  Zvýšenou priľnavosťou k sliznici tráviaceho traktu, vytláčajú z neho tzv. zlé baktérie

—  Majú protizápalové účinky

—  Menia imunitnú odpoveď organizmu

—  Zvyšujú jeho obranyschopnosť

—  Zlepšujú ochrannú slizničnú bariéru tráviaceho traktu

Indikácie probiotík v gastroenterológii

Ochorenia žalúdka
Zápal (gastritída) -helicobacter pylori  

(Bifidobacter bifidum, Bifidobacter breve, Bifidobacter longum)

Ochorenia čriev

Detské infekčné hnačky (+nekrotizujúca enterokolitída)

(Lactobacillus casei, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus johnsonii)

Infekčné hnačky dospelých
(Lactobacillus reuteri)

Syndróm dráždivého (hrubého) čreva – IBS

(Bifidobacterium infantis)

Nešpecifické črevné zápaly – IBD

Ulcerózna kolitída a Crohnova choroba – chronický zápal hrubého čreva
(Bifidobacterium longum, Lactobacillus lactis)

Hnačky po antibiotikách
(Lactobacillus casei, Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus )

Hnačky cestovateľov
Zápcha

Prevencia rizika pouchitídy
(pouch – operačne vytvorený vak v oblasti konečníka po kompletnom odstránení hrubého čreva

pouchitída – zápal sliznice operačne vytvoreného vaku konečníka

Ochorenia pečene

-cirhóza s následným poškodením mozgu

-tuková pečeň

-zápaly pečene

Ochorenia podžalúdkovej žľazy, žlčníka a žlčových ciest

-akútna pankreatitída   (riziko zhoršenia ochorenia-probiotiká sa neodporúčajú)

-chronická pankreatitída a chronické ochorenia žlčníka a žlčových ciest

10 Pro- bio - zloženie
Bifidobacterium bifidum – chráni črevnú sliznicu pred poškodením, zlepšuje jej imunitnú odpoveď, podieľa sa na tvorbe vitamínov (B12, biotin, K2) ATB ho drasticky ničia, preto
ho počas ATB kúry a po nej treba obnoviť, podobný účinok naň majú pesticídy (konzumácia
chemicky ošetrených plodín zeleniny a ovocia)

Bifidobacterium breve – zlepšuje črevnú imunitnú odpoveď pri alergiách, trávi cukry, podieľa sa na tvorbe kyseliny octovej a mliečnej, zlepšuje trávenie, urýchľuje ústup infekčných hnačiek

Bifidobacterium longum – má ochranný účinok na črevo, zlepšuje trávenie, pôsobí na znižovanie cholestarolu, predpokladá sa jeho protistresový a protirakovinový účinok

Lactobacillus acidophilus – účinkuje proti bakteriálnej infekcii, zabraňuje chronickej zápche

Lactobacillus casei – účinkuje proti hnačkám detí aj dospelých, hnačkám cestovateľov, aj hnačkým pri nešpecifických črevných zápaloch (ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe) alebo laktózovej intolerancii, či proti helicobacteru pylori (pôvodca gastritídy a vredov žalúdka a dvanástnika), pomáha pri urogenitálnych zápaloch

Lactobacillus plantarum – vytvára črevnú ochrannú bariéru a zabraňuje preniknutiu nebezpečných baktérii do steny čreva, účinkuje pri syndróme dráždivého čreva a nešpecifických črevných zápaloch (ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe), podporuje správne osídlenie pôrodných ciest baktériami u tehotných, čo má radikálny vplyv na imunitu novorodenca

Lactobacillus rhamnosus – pôsobí preventívne proti hnačkám, pri syndróme dráždivého čreva alebo po chemoterapii

Lactobacillus lactis – zabraňuje rastu patogénnych baktérii v čreve, podporuje rast iných
laktobacilov, účinkuje pri nešpecifických črevných zápaloch (ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe).  

Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus – patria k rastlinným probiotikám, urýchľujú rast lactobacillus acidophilus, L. bulgaricus má protirakovinové a protisklerotické účinky.

Táto stránka používa súbory cookies. Ak ich chcete zakázať, musíte tak urobiť vo svojom prehliadači Zistiť viac

Táto stránka používa súbory cookies. Zotrvaním na nej vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ako používať cookies

Počet návštev článkov
88728