

Vitamín C alebo kyselina askorbová?
Pre správne fungovanie imunitného systému je potrebný vitamín C, ktorý má široké využitie. Odkiaľ ho získať, aká je odporúčaná denná dávka a prečo je pre nás taký dôležitý?
Vitamín C, inak kyselina L-askorbová, je vo vode rozpustný vitamín. Ide o najznámejší vitamín, ktorý predovšetkým zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Aktivuje biele krvinky – dôležité v boji proti chorobe. Neschopnosť organizmu syntetizovať kyselinu L-askorbovú je zapríčinená chýbajúcim enzýmom L-gulonolaktón oxidázy, potrebného v jej tvorbe.
Kľúčové úlohy vitamínu C v organizme:
- podporuje správne fungovanie imunitného systému – zvyšuje odolnosť voči infekciám, zvlášť vírusovým
- pôsobí ako antioxidant – má schopnosť vychytávať voľné radikály, a tým sa predchádza rozvoju rôznych chorôb
- pomáha regenerovať vitamín E, čím prispieva k prevencii kardiovaskulárnych ochorení
- je dôležitý pri syntéze kolagénu, čím prispieva k normálnej funkcii krvných ciev, kostí, chrupaviek, kože, ďasien a zubov
- je dôležitý pri syntéze karnitínu, dopamínu, steroidných hormónov v nadobličkách, neurotransmiterov (látky zúčastňujúce sa prenosu nervových vzruchov), čím sa podporuje normálna činnosť nervovej sústavy, psychická činnosť a normalizuje sa energetický metabolizmus
- prispieva k zmierneniu únavy a vyčerpania
- zlepšuje absorpciu (vstrebávanie) železa, čím predchádza rozvinutiu anémie (chudokrvnosť)
- viaže na seba ťažké kovy (napr. olovo v cigaretovom dyme), čím zabezpečí ich vyplavenie z tela – ochrana organizmu pred záťažou ťažkými kovmi
Dávkovanie
S pribúdajúcim vekom stúpa aj spotreba vitamínu C. Pre deti do 10 rokov sa odporúčané denné dávky postupne zvyšujú od 50 mg do 80 mg na deň, pričom maximum sa pohybuje okolo 400 mg denne. Odporúčaná dávka vitamínu C pre zdravého dospelého človeka je 70-100 mg denne a maximálna dávka je 2000 mg/deň.
Kedy je potrebné zvýšiť denný príjem vitamínu C?
- pri infekciách, pri hojení rán, v období telesnej a psychickej záťaže, pri rekonvalescencii
- tehotné a dojčiace ženy (120 mg/deň), starší ľudia, športovci a fajčiari (zvýšená spotreba antioxidantov vplyvom vzrastajúceho oxidačného stresu)
- užívanie perorálnej antikoncepcie, salicylátov a prípravkov s obsahom kortikoidov
Naše telo využije jednorázovo len 100 mg vitamínu C, zvyšok vylúči močom. Aby sme zabezpečili efektívnu absorpciu (vstrebávanie) vyšších dávok vitamínu, je potrebné si rozdeliť dennú dávku na viacero menších dávok, príp. užiť vitamín C vo forme tabliet s postupným (predĺženým) uvoľňovaním.
Hypovitaminóza
V súčasnosti sa skôr ako s avitaminózou (úplný nedostatok) stretávame s miernejšou formou nedostatku vitamínu C – hypovitaminózou. Hypovitaminóza nevzniká len v dôsledku nízkeho obsahu vitamínu v strave, ale objavuje sa hlavne v období vyššieho výskytu infekčných ochorení, v stresovom období, pri raste, pri vysokej fyzickej záťaži. Hladiny vitamínu klesajú aj s pribúdajúcim vekom a osobitú skupinu tvoria fajčiari.
Klinické prejavy nedostatku vitamínu C:
- strata pružnosti ciev
- krvácanie do kože, slizníc, kĺbov, pod okosticu.
- únava, slabosť
- anémia ako dôsledok zníženého vstrebávania železa
- náchylnosť k infekciám
- komplikované hojenie rán
- narušená stavba kostí , deformita kĺbov (nedostatočná tvorba kolagénu)
- zvýšená kazivosť zubov
Vedeli ste, že….
… fajčiari by mali prijímať o 35 mg viac vitamínu C ako nefajčiari ….
… pri dlhodobejšom príjme vitamínu C pod 10 mg/deň sa rozvinie hypovitaminóza …
… u detí (hlavne nekojených, vo veku 6 mesiacov) sa hypovitaminóza označuje ako Moellerov-Barlowov syndróm – postihnuté sú kostné chrupavky, objavujú sa bolesti kĺbov, anémia, horúčka
Hypervitaminóza vitamínu C
Hypervitaminóza (nadbytok vitamínu) vitamínu C sa objavuje len vzácne, pretože tento vitamín je rozpustný vo vode a pri zvýšenom príjme sa nadbytok vylúči obličkami (močom). Pri dlhodobom užívaní zvýšených dávok vitamínu C (nad 1 000 mg/deň) sa zvyšuje riziko vzniku obličkových „oxalátových“ kameňov. Obličkové kamene sú tvorené šťaveľanom vápenatým a kyselinou močovou, ktorých vylučovanie vitamín C podporuje. Oxaláty sú soli (zlúčeniny) kyseliny šťaveľovej.
Potrebné je venovať pozornosť pacientom s poruchou obličiek. Denná dávka nad 2000-3000 mg/deň vitamínu môže spôsobiť hnačky tým, že v čreve nedochádza k úplnému vstrebaniu vitamínu. Pri podávaní vyšších dávok je dôležité zvoliť správnu liekovú formu.
Prírodné zdroje vitamínu C
Ovocie a zelenina predstavujú hlavný zdroj vitamínu C. Najvyšší prísun prírodného vitamínu C získame konzumáciou čiernych ríbezlí, kivi, šípok a rakytníka. Zo zeleniny je bohatým zdrojom vitamínu C paprika, kapusta, petržlen a brokolica. Vitamín získavame aj zo živočíšnych zdrojov, kde najväčším zdrojom sú obličky a pečeň. Dokonca zdrojom vitamínu C je aj materské mlieko, preto hypovitaminóza skôr hrozí nekojeným deťom. Materské mlieko obsahuje približne 4,3 mg vitamínu C v 100 ml.
Prečo vitamín C a šípky?
Plod ruže šípovej (Cynosbati fructus) – šípky sú okrem obsahu vitamínu C zdrojom bioflavonoidov, ktoré s vitamínom C predstavujú prospešnú kombináciu. Bioflavonoidy dokážu zvýšiť vstrebateľnosť vitamínu, podporiť jeho antioxidačný účinok a chrániť ho pred oxidáciou.
Vedeli ste, že….
… vitamín C je tepelne labilný a pri tepelnej úprave, či pri sušení dochádza k jeho degradácii (potrebné je konzumovať surovú zeleninu a ovocie) …
… dlhodobé užívanie vysokých dávok vitamínu C oslabuje účinok antikoagulantov (liečivá na riedenie krvi, napr. warfarín) …
… vyššie hladiny vitamínu C sú podávané vo forme tabliet s predĺženým uvoľňovaním, aby sa predišlo nežiaducim účinkom …
… denný príjem vitamínu C, vitamínu D so zinkom prispievajú k liečbe infekčného ochorenia COVID-19 a pravdepodobne znižujú riziko vzniku tejto infekcie …
Odporúčané produkty:

SLOVAKIAPHARM Vitamín C 1000mg so šípkami s predĺženým účinkom

SLOVAKIAPHARM Vitamín C 500mg s postupným uvoľnovaním