person Autor: PharmDr. Martina Proškovcová In: Zdravý žitovný štýl Dátum:

Brusnica a ich priaznivé účinky na močové cesty

Brusnice a ich priaznivé účinky na močové cesty

Pálenie, rezanie pri močení či neustále nutkanie na močenie? Ide o hlavné prejavy infekcie močových ciest, zvyčajne spôsobené baktériou E. coli. Dôležité je zvoliť včasnú a vhodnú terapiu. Základom je nielen brániť baktériám ich prichyteniu a množeniu v močových cestách, ale aj podporiť ich vyplavenie z organizmu.

Čoraz častejšou príčinou návštevy lekárne či lekára sa stáva nekomplikovaná infekcia močových ciest, ktorá postihuje všetky vekové skupiny. Infekciou môžu byť postihnuté ako dolné, tak aj horné močové cesty. Ak ide o infekciu horných močových ciest, postihnuté sú obličky. V prípade dolných močových ciest sa objavuje cystitída (zápal močového mechúra) alebo zápal lokalizovaný v močovej rúre.

Pôvodcami infekcií močových ciest sú zvyčajne baktérie, ktoré osídľujú oblasť pošvy či konečníka. Ide predovšetkým o kmeň E. coli, baktériu, ktorá je fyziologickou súčasťou črevnej flóry človeka. Menej častými pôvodcami sú aj baktérie Staphylococcus saprofyticus, Klebsiella spp., Proteus mirabilis, Enterobacter spp. a enterokoky. Náchylnejšími na vznik infekcie sú ženy, v dôsledku kratšej močovej rúry a zároveň blízkej lokalizácie konečníka a močovej rúry. K rozvinutiu infekcie prispieva nedostatočný pitný režim, kedy baktérie nie sú pravidelne vyplavované z močového mechúra a ďalej sa v močovom mechúri množia.

AKÉ SÚ TYPICKÉ PREJAVY ZÁPALU MOČOVÝCH CIEST?

Časté močenie, pri ktorom pociťujeme pálenie, či rezanie, rovnako ako aj nutkanie na močenie, jednoznačne signalizujú zápal dolných močových ciest. Pridružiť sa môže aj zvýšená teplota do 38°C a pri nekomplikovanej cystitíde v moči sa nám objavuje krv (hematúria).

V prípade postihnutia horných močových ciest, predovšetkým obličiek, sa objavuje nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, prípadne chrbta (najmä bedrová oblasť). Ďalším typickým klinickým prejavom je horúčka, taktiež slabosť a vyčerpanosť. V prípade, že zápal obličiek pochádza z dolných močových ciest objavujú sa problémy pri močení – pálenie, rezanie.

KEDY NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?

Návštevu lekára si vyžaduje stav, keď sa objavuje bolestivé močenie a silné pálenie pri močení. Lekára treba ihneď navštíviť, ak sa nám v moči objaví krv, máme horúčku, triašku, či zvraciame.

LIEČBA

Akútny zápal močových ciest je spôsobený najčastejšie baktériou, preto lekár zvolí hneď antibiotickú liečbu. Úľava nastane už v priebehu niekoľkých dní užívania, pričom dĺžka liečby je približne 5 dní. Je potrebné si pamätať, že antibiotiká zvyšujú riziko vzniku antimikrobiálnej rezistencie (odolnosť voči liečivu) a redukujú množstvo prospešných baktérií v črevách. Popri liečbe antibiotikami sa odporúča užívanie probiotík, čo má pri infekciách močových ciest o to väčší význam.

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota January February March April May June July August September October November December